• Karın Germe

    Günümüzde özellikle kadınların estetik görünme kaygısı, birçok nedene bağlı karın deformasyonlarını ciddi bir şikayet konusu haline getirmiştir. Sık sık kilo alıp verme, yaşlanma, ailesel yatkınlık, gebelik ve sonrası süreç, dengesiz beslenme, hormonal değişiklikler ve dengesizlikler, şişmanlamaya yol açan ilaç kullanımı gibi nedenler karın bölgesinin estetiğini bozmaktadır. Devamet
  • 1

Karın Germe Ameliyatı ile ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

5 SORUDA MİGREN AMELİYATI NEDİR?

1.     Migren ameliyatı nedir?

Migren ameliyatı, 21. Yüzyıl modern tıbbındaki en önemli cerrahi operasyonlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni, kalıcı tedavisi olmayan, çok yaygın görülen kronik bir hastalığı tamamen tedavi ederek ortadan kaldırabilecek olmasıdır.

Migrenin kalıcı tedavisi 15 yıl önce Amerika’da tesadüfen bulundu. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yüze yapılan bazı estetik operasyonlardan sonra alın migreninin tamamen geçtiği fark edildi. Geçen 15 yıllık süre zarfında umut veren bu cerrahi operasyon bilimsel çalışmalar kapsamında geliştirildi. Yüzlerce migren hastası ameliyat edildi. Ense, alın, şakak gibi ağrı ve atakların tuttuğu bölgelerde migren kalıcı olarak sonlandırıldı. Yüzde 90 gibi çok yüksek bir başarı oranı elde edildi.

Amerika’dan sonra Avrupa ve ülkemizde yapılan migren ameliyatını şöyle tanımlıyoruz: “Doğru hasta seçiminin ardından kafatası kemiği ile saçlı deri arasında, ense, alın, şakak, nasal bölgelerde migreni tetikleyen ana duyusal sinir dokularının rahatlatılmasına yönelik, endoskopik (kapalı) teknik ile migren hastalığını kalıcı olarak ortadan kaldırmaya yönelik yapılan cerrahi operasyona migren ameliyatı diyoruz.

2.     Migren ameliyatı için neden endoskopik teknik tercih ediliyor?

Migren ameliyatında uygulanan endoskopik teknik kapalı ameliyat yöntemidir. Migrenin cerrahi tedavisinin bulunuşu da endoskopik alın germe operasyonu sırasında gerçekleşmiştir.  Endoskopik ameliyat tekniğinin, ameliyatın sonuçlarını pozitif yönde etkileyen özellikleri şunlardır:

·       Endoskopik ameliyat tekniği sayesinde, migrenin başlangıcı olan bölgede 1 santim ile 3 santim arasında açılan küçük kesilerden mini fiberoptik kameralarla girilerek, şaçlı deri altında yer alan ve migren ataklarından sorumlu duyusal sinirlerin gözle görülemeyen ayrıntıları büyütülerek ekrana getirilir, dolayısıyla kesin doğrulukla müdahale şansı yakalanır, sinirler serbestlenir ve rahatlatılır.

·       Açık ameliyat tekniğinde izler çok büyük açılır. Ancak endoskopik, yani kapalı teknikte izler en fazla birkaç santimdir. Bu, izlerin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

·       İzlerin küçük olması, atılan dikiş sayısını da sınırlamaktadır.

·       Endoskopik tekniğin kullanılma amacının minimum doku hasarıyla maksimum sonucun elde edilmesi olduğu unutulmamalıdır.

·       Bu teknik ile açılan kesilerin küçük olmasının bir diğer faydası, iyileşme sürecinde yaşanan ağrının az ya da hiç olmamasıdır. Bu, hastaya konfor sunar.

·       Endoskopik tekniği tercih ederek yaptığımız ameliyatlarda hastalar 1 hafta içinde iş hayatına dönebilmektedir.

3.     Migren ameliyatı için kimler uygun adaydır?

Migren ameliyatı ile tedavi olacak hastanın öncelikle bir nörolog tarafından migren tanısı alması gerekir. Birçok baş ağrısı çeşidi vardır. Hastanın, ağrısını ve kendisini iyi tanıması gerekmektedir. Ameliyata uygun hastalarda aradığımız özellikleri genel bir ifadeyle şöyle açıklayabiliriz.

Her ay ortalama 2 ila 4 atak geçiren,

Ayda ortalama 15 gün migren ağrısı yaşayan

Daha önce yaptırdığı botoks testlerinden olumlu sonuç alan

Ya da migren atak ve ağrıları için uyguladığı bütün tedavi yöntemlerinden kesin sonuç alamayan migren hastaları migren ameliyatı tedavisi için uygun adaylardır. Migren, kendiliğinden başlayan primer baş ağrısıdır.

Gerilim tipi baş ağrıları da primer baş ağrılarındandır. Gerilim tipi baş ağrısı hastanın günlük hayatında ciddi sorunlar yaratıyorsa migren ameliyatıyla tedavileri mümkündür.

Sekonder baş ağrısında ise ağrının kaynağı vücuttaki herhangi bir hastalıktır. Tedavi ise bu hastalığın ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştirilir. Sekonder baş ağrıları olan hastalar migren ameliyatı için uygun değildir. 

4.     Migren ameliyatı öncesi hazırlıklar nelerdir?

Migren ameliyatı öncesinde, hastalar EEG, EMG, tomografi gibi daha önceden yaptırdığı test sonuçlarını muayene sırasında plastik cerrahi uzmanı ile paylaşmalıdır. Ameliyatın ve iyileşme sürecinin hızlı ve sorunsuz geçmesi için hastanın uyması gereken bazı kurallar vardır:

Sigara kullanımı varsa, ameliyattan 3 ay önce sigarayı bırakılmalıdır. Hasta sigarayı bırakmazsa, ameliyat sonrasında yara iyileşmesi gecikebilir, ödem ve morluklar artış ve geç iyileşme görülebilir.

Ameliyata 2 hafta kala alkol kullanımı azaltılmalı, Omega 3, E vitamini, diyet destek ürünleri, zayıflama çayları gibi ürünler kullanılmamalıdır.

Ayrıca, ameliyattan önce ödem ve morluk azaltıcı olarak kullanılan Arnika ürünü kullanmamalıdır.

Hastanın şeker, tansiyon, troid gibi kronik rahatsızlığı varsa, reçeteli ilaçları almaya devam edebilir.

5.     Migren ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Migren ameliyatı sonrasında hasta 4 ila 8 günde iyileşir. Yara izi saçlı deri içinde olduğu için görünmez, hastayı rahatsız etmez. Dikişler 1 haftada alınır. İlk 2 gün hasta istirahatine özen göstermelidir. Spora 2 hafta sonra başlayabilen hastalar 1 ay sonra ağır sporlar yapabilirler. Hastalar 1 hafta sonra işlerine dönebilir, başka şehirden gelen hastalarımız yine 1 hafta sonra uzun yolculuk yapabilirler. Yara bölgesinde uyuşukluk, kaşıntı gibi hassasiyetler oluşacaktır. Bu durum 4 ila 6 ayda geçmektedir.

Migren ameliyatından sonra migren ataklarının kalıcı olarak ortadan kalkması ilk 1 ay içinde gerçekleşmektedir. Hasta, ameliyatın olduğu ilk gece duyacağı migren ağrısı dışında, kalan hayatında bir daha migrenin neden olduğu şiddetli ağrı ataklarını yaşamayacaktır.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Saç nakli ile çekici bir görünüme kavuşabilir saç ekimi ile eskisi gibi dikkat çekici olabilirsiniz.

Doğalgazlı tasarım odunlu elektrikli şömine lideri decofire evinizin en değerli köşesinde