• Karın Germe

    Günümüzde özellikle kadınların estetik görünme kaygısı, birçok nedene bağlı karın deformasyonlarını ciddi bir şikayet konusu haline getirmiştir. Sık sık kilo alıp verme, yaşlanma, ailesel yatkınlık, gebelik ve sonrası süreç, dengesiz beslenme, hormonal değişiklikler ve dengesizlikler, şişmanlamaya yol açan ilaç kullanımı gibi nedenler karın bölgesinin estetiğini bozmaktadır. Devamet
  • 1

Karın Germe Ameliyatı ile ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

MİGREN TEDAVİSİNİ HANGİ DOKTOR YAPAR?

Migren Tedavisi Hangi Doktor TavsiyeMigren Tedavisi, Migren tıbbın nöroloji dalını ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Nörologlar tarafından tanısı konulur. Yine nörologlar tarafından migren hastalarının tedavi ve takipleri gerçekleştirilir.

 

Migren rahatsızlığının asıl tedavisi önleyici ve koruyucu ilaç alımıyla gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemi, migrenin kontrol altına alınması için uygulanagelmiştir. Migren ağrılarını tamamen sona erdirmemektedir.

Tıbbın nöroloji dalını ilgilendiren ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleriyle bugüne kadar kontrol altına alınmaya çalışılan ancak tamamen sona erdirilemeyen migren hastalığıyla ilgili 2000’li yılların başında ortaya çıkan bir gelişme migrenin tamamen sona erdirilebileceğini kanıtladı. Bu gelişme, migrenin cerrahi yöntemle tamamen tedavi edilebileceğiydi.

Cerrahi tedavi ilk kez Amerikalı bir plastik ve estetik cerrah tarafından keşfedildi ve yine plastik ve estetik cerrahlar tarafından geliştirilerek yüzde 90 başarı oranı yakalandı. Migren ağrı ve ataklarını tamamen sonlandıran bu gelişmenin mucitleri plastik cerrahlardır. Saygın tıp dergilerinde birçok plastik cerrahın migren ameliyatı ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarına dair sonuçları bütün dünya ile paylaşılmıştır.

Amerika’da, Avrupa’da ve ülkemizde migren tedavisi “plastik cerrahi uzmanı” tarafından gerçekleştirilmektedir. Migren hastalığının tanısı nöroloji tarafından konulmakta, kalıcı tedavisi ise plastik cerrahi uzmanını yaptığı endoskopik migren ameliyatıyla hayata geçirilmektedir.

Neden plastik cerrahi uzmanı migren ameliyatı yapar?

Migren ameliyatı göz kapağı ve alın germe estetiği sonrasında tesadüfen bulundu. Bu estetik operasyonları geçiren hastalar, tedaviyi bulan Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron’a migren atak ve ağrılarının tamamen geçtiğini ilettiler. Prof. Dr. Bahman Guyuron ve ekibinin nörologlarla birlikte yürüttüğü bilimsel çalışmalar çerçevesinde birçok ameliyat yapıldı. Ense kökü, alın, şakak ve nasal bölge migreni için başın farklı bölgelerinden müdahaleler gerçekleştirildi. Alın germe estetik operasyonu sırasında migreni tetikleyen sinirin tesadüfen rahatlatılması ile atakların sona ermesinin fark edilmesiyle, başın farklı bölgelerinde migreni tetikleyen sinirlere aynı şekilde müdahale edildi. Her bölgedeki migren atak ve ağrılarının birçok hastada tamamen sona erdiği, bazılarında ise ağrı ataklarının sıklık, süre ve şiddetinde yüzde 50’den fazla bir iyileşme sağlandığı gözlemlendi. Bu sonuçlar 5 ila 10 yıl boyunca takip edildi. Bu takip süreci, sonuçların kalıcı olduğunu, endoskopik migren ameliyatının kalıcı migren tedavisi olduğunu ortaya koydu.

Dünyada ve ülkemizde migren ameliyatı plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılıyor, çünkü;

·       Migren ameliyatlarında yakalanan yüzde 90’ın üzerindeki başarı oranında plastik cerrahi uzmanlarının bilgi ve deneyiminin ne kadar büyük rol oynadığı ortaya konmuştur.

·       Migren ameliyatı, migreni tetikleyen baş bölgesindeki ana  duyusal sinir dokularının rahatlatılması prensibine dayanır. Plastik cerrahi uzmanı ise periferik sinir cerrahisi, çevre sinir cerrahisi, yüz anatomisine son derece hakim uzman hekimlerdir.

·       Plastik ve estetik cerrahi sadece estetik operasyon yapmaz. Plastik cerrahi, total uzmanlık alanının yüzde 90’ı demektir. Plastik cerrahi, tedavi ve onarım demektir. Endoskopik migren cerrahisi de tedavi amacıyla yapılır.

·       Plastik cerrahi branşında edinilen mikrocerrahi yaklaşım, sinirlerin rahatlatılmasında ayrıntılı, titiz ve net müdahale yapılmasına imkân sağlamaktadır.

·       Plastik cerrahi uzmanı, kaş kaldırma, alın ve şakak germe estetik operasyonlarını genellikle endoskopik teknikle yapmaktadır. Endoskopik ameliyat tekniği, halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinmektedir. Plastik cerrahın bu tekniğe olan hakimiyeti, endoskopik teknik ile yapılan migren ameliyatını da rahatça yapmasına olanak vermektedir.

·       Estetik operasyonlarda, en az doku hasarı gerçekleştirmeyi hedeflediği için maksimum dikkat sarf eden plastik cerrahi uzmanının bu özelliği, endoskopik migren ameliyatı için en elzem gereksinimlerden biridir.

Başarılı migren tedavisi ne demektir?

Endoskopik migren ameliyatı ile yapılan migren tedavisinin sonuçları üç ayrı kategoride değerlendirilir. Aşağıda yer verdiğimiz bu üç ölçüt yakalanmışsa ameliyat başarılı geçmiş demektir.

Birinci başarı kriteri; yüzde 90 başarı sağlanan cerrahi migren tedavisinde, operasyondan sonra migren kaynaklı ağrı ataklarının tamamen sona ermesi durumudur. Dolayısıyla ameliyattan beklenen en büyük başarı kriteri gerçekleşmiş olur. Yüzde 90 başarı oranının yine yüzde 62’sinde migren atakları kalıcı olarak sonlandırılmaktadır.

İkinci başarı kriteri; ameliyattan önceki migren ağrı ve ataklarının, endoskopik migren ameliyatından sonra yüzde 50’nin üzerinde azalmasıdır.

Üçüncü başarı kriteri; ağrı ataklarının baş ağrısı seviyesine indirilmesidir.

Migren atakları tamamen sona erdirilemeyen hastaların dışında kalan hastalarda son iki başarı kriteri hayata geçirilmektedir.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Saç nakli ile çekici bir görünüme kavuşabilir saç ekimi ile eskisi gibi dikkat çekici olabilirsiniz.

Doğalgazlı tasarım odunlu elektrikli şömine lideri decofire evinizin en değerli köşesinde