• Karın Germe

    Günümüzde özellikle kadınların estetik görünme kaygısı, birçok nedene bağlı karın deformasyonlarını ciddi bir şikayet konusu haline getirmiştir. Sık sık kilo alıp verme, yaşlanma, ailesel yatkınlık, gebelik ve sonrası süreç, dengesiz beslenme, hormonal değişiklikler ve dengesizlikler, şişmanlamaya yol açan ilaç kullanımı gibi nedenler karın bölgesinin estetiğini bozmaktadır. Devamet
  • 1

Karın Germe Ameliyatı ile ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

Burun Estetiği Ameliyatı Koku Almayı Etkiler mi?

Burun EstetiğiBurun estetiği, tüm estetik girişimler içerisinde en popüler olanıdır. Bu kadar popüler olmasına rağmen oldukça karmaşık ve zor bir girişimdir.  Bu nedenledir ki pek çok hasta, ameliyat süreçleri ve ameliyat sonrası nasıl görüneceklerine dair endişeler taşır. Bir çok hastada rastladığım ortak endişe ise; burun estetiği ameliyatı sonucu koku alma duygusunun zarar göreceği korkusu. Peki bu endişe doğru bir endişe mi yoksa sadece bir şehir efsanesi mi?

 

Koku alma duyunuz etkilenebilir...

 

Evet, koku ve tat alma duyularınız ameliyat sonrasında, çok az da olsa etkilenebilmektedir. İyi haber ise, tat ve koku duyularınızda yaşanabilecek bu olası kayıplar, ameliyat sonrası iyileşme dönemlerinde tamamen geçecektir. Geçici bir durum olması sebebiyle, burun estetiği ameliyatı ile, koku ve tat alma duyularınızın zarar görebileceğini söylemek yanlış olur. Bilakis burun estetiği ameliyatı ile, olası deviasyon problemleri de çözüleceği için, koku alma duyusu ameliyat öncesine göre daha iyi hale gelecektir. .

 

Kalıcı olabilir mi?

 

Burun estetiği ameliyatı sonucu, kalıcı olarak koku alma duyusunun kaybolması çok ama çok nadir görülen bir olaydır. Bugüne kadar binlerce burun ameliyatı yaptım, rinoplasti sonucu kalıcı olarak tat ve koku duyusunu yitiren hiç bir vaka ile karşılaşmadım. Oldukça ekstrem bir durumdur.

 

Yetenekli ve tecrübeli bir cerrah seçmek kaydıyla, bu tür olası kalıcı riskleri minimuma indirmeniz mümkündür.  Ameliyatınızı yapacak olan cerrahla, ameliyat öncesi bu endişeleri tartışıp konuştuğunuzdan ve doktorunuzun tecrübesinden mutlaka emin olun.

 

Peki burun estetiği ameliyatı sesinizin değişmesine sebep olur mu?

 

Eğer burun estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız mutlaka ameliyatı tüm detayları ile araştırmalısınız..  İyi ve detaylı araştırma yaptıkça,, beklentileriniz daha gerçekçi olmaya başlayacak ve burun estetiği ameliyatı olmak için kendinizin uygun aday olup olmadığınızı daha net farkediyor olacaksınız. Ameliyat öncesinde, standart sonuçların nasıl görüneceğini bildiğinizden ve ameliyat ile ilgili tüm riskler konusunda bilgilendirildiğinizden emin olmalısınız.

 

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/

 

Mesela, yeni yapılan bir araştırmaya göre, rinoplasti sesinizde muhtemel bir değişikliğe sebep olabilir, ancak bu değişim genelde daha olumlu bir değişim yönündedir. Yani tıkalı bir burnun konuşmasındaki boğukluk başarılı bir ameliyat sonrası daha net hale gelebilir.

 

Potansiyel Ses Değişiklikleri

 

İran Mashhad Üniversitesi Tıp Bilimleri tarafından 27 hastanın ses kalitelerinin analiz edilmesi ile yapılan araştırmalar, rinoplasti sonrası hastaların seslerinde kendilerinin ve uzmanların algılayabildiği küçük bir değişiklik olduğunu göstermiştir. Ancak bu değişiklikler, genellikle konuşma fonksiyonu ile ilgili sorunlara neden olmamaktadır ve hatta insanlar tarafından olumlu algılanılmaktadır.

 

Ameliyattan sonra, hastaların sesleri ile algılanan problemleri değerlendirmek için standart bir anket yapılmıştır ve buna ek olarak, rinoplasti öncesi ve sonrası yapılan hasta ses kayıtları, uzman dinleyici grubu tarafından karşılaştırılmıştır. Hem hastalar hem de dinleyici grubu değişiklikleri algılamış ve sesin daha anlaşılabilir, tınısının daha kaliteli olduğunu belirtmişlerdir.

 

Peki ne tip rekonstrif burun ameliyatları sesinizde değişikliğe sebep olabilir?

 

Burun rezonans haznesi gibi davranır ise onun şekli ve boyutu değişmiş ise, bu kişisel tercihlere bağlı, olumlu ya da olumsuz şekilde kişinin sesini etkileyebilir. İç nazal valv değişiklikleri, burun kemiği yeniden konumlandırılması (kırılma), septoplasti ve sinüs cerrahisi hastanın sesini değiştirebilir.

 

Aynı şekilde hastanın kendi tercihine göre, burnun şeklinde ve ebatlarında yapılan değişiklikler, hastanın sesini etkileyebilir. Burundan eksilen her kemik ve kıkırdak hastanın sesinde hissedilebilir olmayan belirsiz  değişikliğe sebep olabilmektedir. İç nazal valv değişiklikleri, burun kemiğinin yeniden konumlandırılması ( kırılma ) , septoplasti ve sinüs cerrahisi hastanın sesinde değişikliğe neden olabilmektedir.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Saç nakli ile çekici bir görünüme kavuşabilir saç ekimi ile eskisi gibi dikkat çekici olabilirsiniz.

Doğalgazlı tasarım odunlu elektrikli şömine lideri decofire evinizin en değerli köşesinde